top of page

Animator:
W potocznym rozumieniu oznacza osobę prowadzącą grupę formacyjną. W szerszym znaczeniu animatorami nazywane są osoby po skończonej formacji podstawowej oraz pełniące jakieś funkcje (np. podczas rekolekcji oazowych: animator gospodarczy, czyli ten kto troszczy się o sprawy techniczne i zaopatrzeniowe). Faktycznymi animatorami są jednak tylko ci, którzy ukończyli formację podstawową i dostali Krzyż animatorski. 

Deuterokatechumenat
Formacja w Ruchu Światło-Życie wzorowana jest w pewnym sensie na drodze jaką przebywali katechumeni w pierwszych wiekach chrześcijaństwa (katechumenat), a że oazowicze są już ochrzczeni i najczęściej przebyli katechumenat w postaci nauczania religii, dlatego drogę formacyjną nazywamy deuterokatechumenatem (=powtórny katechumenat). 

Diakonia
Grupa osób deklarujących przynależność do Ruchu Światło-Życie związana konkretnym celem i dobrowolnie podejmowaną służbą w danej dziedzinie. Przykładowo: Diakonia Pantomimy gromadzi osoby zajmujące się rozwojem, animowaniem najczęściej ewangelizacyjnych "występów" o charakterze teatralnym, Diakonia Słowa dba o rozpowszechnianie słowa drukowanego (pisanie, skład, druk, kolportaż itp.) 

Diakonia Słowa
1. Grupa osób podejmująca zadanie przygotowania lub uaktualniania, drukowania i rozpowszechniania materiałów formacyjnych, tekstów założyciela, czy innych publikacji, najczęściej o charakterze religijnym lub społecznym.
2. Potoczna nazwa pomieszczenia, z którym można Diakonię Słowa utożsamić - miejsce, gdzie do nabycia są materiały, lokal Diakonii Słowa (w znaczeniu 1). 


Domowy Kościół
Gałąź Ruchu Światło-Życie "przygotowana" dla osób żyjących w małżeństwie, jest to droga pozwalająca w życiu rodzinnym w sposób aktywny kultywować charyzmat Ruchu Światło-Życie. 

Drogowskazy Nowego Człowieka, Drogowskazy ku dojrzałości chrześcijańskiej
Zbiór dziesięciu zasad, którymi kierują się (to znaczy powinny kierować się) osoby po II stopniu Oazy Nowego Życia. 

Dzień Wspólnoty
1. Podczas wakacyjnych oaz rekolekcyjnych dzień, w którym spotykają się wspólnoty z danego obszaru (13 dzień rekolekcji). Poszczególne oazy przedstawiają się, prezentują znak oazy i piosenkę oazy. Tradycyjnymi punktami programu są też: wspólna Eucharystia oraz Godzina Odpowiedzialności, w czasie której chętni składają deklaracje przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. "Największy" i najbardziej oficjalny dzień wspólnoty ma miejsce w Krościenku.
2. Dzień, w którym gromadzą się oazowicze z danego regionu (najczęściej diecezji lub archidiecezji). 


Formacja
Przygotowywanie się i ciągłe odkrywanie swego chrześcijaństwa przez uczestnictwo w życiu wspólnoty Ruchu Światło-Życie (spotkania w małych grupach, spotkania modlitewne, rekolekcje). 

Formacja Podstawowa
Trzyletni program zgłębiania prawd wiary prowadzący do dojrzałości chrześcijańskiej. Wiedzie on przez trzy "stopnie"; każdy z nich składa się z preoazy, rekolekcji wakacyjnych danego stopnia i postoazy. 

Godzina odpowiedzialności
Tradycyjny element Dni Wspólnoty (punkt programu), zazwyczaj prowadzony przez osoby z Diakonii Wyzwolenia. W czasie Godziny Odpowiedzalności mogą być prezentowane świadectwa dotyczące wyzwalania (głównie z nałogów), chętni składają deklaracje przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Nazwa bierze się stąd, że członkowie Ruchu Światło-Życie chcą podejmować odpowiedzialność za obraz naszej Ojczyzny, przez dobrowolne wyrzeczenie się używania napojów alkoholowych, tytoniu, narkotyków i "tego wszystkiego, co uwłacza godności ludzkiej". 

Godzina Świadectwa
Podczas różnych okazji takich jak: Dzień Wspólnoty, ostatni dzień rekolekcji oazowych itp. jednym z punktów programu jest Godzina Świadectwa (z założenia nie musi to być akurat jedna godzina, tak to się tylko nazywa). Polega ona na tym, że osoby chętne dzielą się swoimi przeżyciami, tym, co dokonało się w ich życiu dzięki spotkaniu z Bogiem. 

Grupa formacyjna, mała grupa
Grupa osób (typowo 3-10 osób) spotykających się cyklicznie (zazwyczaj raz na tydzień, w przypadku Kręgów Domowego Kościoła jest to raz na miesiąc). Celem spotkań jest formacja i modlitwa. Grupę formacyjną prowadzi (animuje) animator. 


Krąg liturgiczny
Nazwa spotkań odbywających się od Adwentu w grupach po II stopniu formacyjnym. Polegają na rozważaniu fragmentów biblijnych, które będą odczytywane na Mszy w najbliższą niedzielę. 


Moderator, moderator generalny, moderator prowincjalny, moderator świecki
Osoba (kapłan) stojąca na czele Ruchu w danej parafii (moderator parafialny), diecezji (moderator diecezjalny), czy też w ogóle na czele Ruchu (moderator generalny) obecnie ks. Adam Wodarczyk, postulatro beatyfikacji ks. Franciszka Blachnickiego. Moderatorem nazywany jest też kapłan prowadzący dane rekolekcje. W przypadku osoby świeckiej dzielącej zadania z moderatorem mówimy o moderatorze świeckim. 

Namiot Spotkania
Praktyka religijna typowa i charakterystyczna dla Ruchu Światło-Życie. Polega na codziennym rozważaniu Słowa Bożego (zazwyczaj tekstów Pisma Świętego), ale w ten sposób, aby głównym celem poświęconego czasu było osobiste spotkanie z Bogiem, a nie poznawanie jego treści. 

Namiot Światła
Niewielka kaplica na Kopiej Górce bogata w symbolikę dotyczącą światła (tego widzialnego i tego, którym jest Jezus - on jest drogą, światłem i życiem). 

Nowa kultura
1. Jeden z Drogowskazów Nowego Człowieka zawierający wskazówki dotyczące budowania naszego wizerunku w świecie (sposób postępowania, ubierania, wysławiania się itp.). 2. Sposób życia zgodny z drogowskazem: Nowa Kultura. 

Oaza
1. Potoczne określenie Ruchu Światło-Życie.
2. Tytuł pisma Ruchu Światło-Życie (strona WWW "OAZY").
3. Rekolekcje organizowane w ramach Ruchu Światło Życie. Mogą być Oazy wakacyjne OŻK (ODB dla młodszych i ONŻ dla starszych:), rekolekcje specjalistyczne: Oazy Modlitwy, ORAE, ORDŻ, ORDW, ORDOW, ORDL, ORD itp. oraz oazy specjalne jak COM.
4. Potoczna nazwa spotkań oazowych (nie we wszystkich rejonach polski). 


Oaza modlitwy
Rekolecje skupiające się modlitwie i nauczaniu o modlitwie. 

Pogodny wieczór
Typowy dla pierwszych i ostatnich pięciu dni rekolekcji wakacyjnych element programu. Składa się nań wszystko co sympatyczne, zabawne i integrujące (zabawy, skecze, tańce znaczy pląsy itp.). Na stronie Ruch w sieci w kategorii "Inne" znaleźć można zbiór materiałów na pogodne wieczory. 


Piosenka Oazy
Utwór wybierany podczas rekolekcji oazowych, który ma najbardziej oddawać charakter danej Oazy. Zazwyczaj piosenką Oazy jest piosenka lub pieśń, która się najbardziej podoba, chociaż z Oazą, która go prezentuje ma niewiele wspólnego. Piosenka Oazy prezentowana jest wobec innych Oaz podczas Dni Wspólnoty (patrz też znak Oazy). 

Preoaza
Czas formacji przygotowujący przed oazą wakacyjną. Zaczyna się wraz z Adwentem. 

Silentium, Silentium sacrum
Praktyka stosowana niekiedy w czasie rekolekcji. Polega na zachowaniu milczenia, a ściślej: na mówieniu tylko rzeczy absolutnie koniecznych. Pozwala to na wyciszenie się i głębsze przeżywanie wewnętrzne. 

Spotkanie z Żywym Kościołem
Punkt programu Oazy III stopnia mający na celu prezentacji różnych charyzmatów w Kościele, wspólnot, ruchów. Poznaje się wtedy bogactwo Kościoła we wszystkich przejawach, ze szczególnym naciskiem na te, które obecnie mają miejsce. 

Stopień
"Wielkość" pozwalająca odróżnić na jakim etapie formacji jest dana osoba. Formacja oazowa oparta jest na trzech stopniach, każdy z nich trwa rok czasu i aby był "ważny" musi zawierać przeżycie wakacyjnej Oazy danego stopnia. Animatorami mogą być osoby po III stopniu. 

Szkoła animatora
Cykl rekolekcyjny lub jednorazowe rekolekcje służące rozwojowi animatorów lub osób przygotowujących się do posługi animatorskiej. 

Szkoła liturgiczna, szkoła liturgii
Punkt programu rekolekcji wakacyjnych. Tematem jest szeroko pojęta liturgia. Poznaje się wówczas historię, jej znaczenie. Wyjaśniana jest symbolika gestów liturgicznych, szat. Szkoła liturgi pozwala poznać części liturgii eucharystycznej, sposób ich sprawowania i wiele innych rzeczy jej dotyczących. 

Szkoła śpiewu
Punkt programu rekolekcji. Nazwa mówi sama za siebie. Uczymy się na szkoleśpiewu pieśni religijnych oraz technicznych podstaw śpiewania, lub jak kto woli wokalizacji. 


Wyprawa otwartych oczu
Jeden z punktów programu podczas oazy rekolekcyjnej I-go stopnia. Polega on najczęściej na wędrówce, która ma zadany cel (odnalezienie czegoś, odkrycie jakiejś prawdy itp.). 

Znak Oazy
Podczas wakacyjnych rekolekcji oazowych robiony jest znak oddający istotę przeżywanego czasu. Forma znaku zależy tylko od pomysłowości oazowiczów. Może to być plakat, rzeźba oraz inne konstrukcje trudne do sprecyzowania (makiety, plecionki, tarcze itp.). Zazwyczaj znak Oazy pełen jest symboli, ich wyjaśnianie wraz z prezentacją znaku jest jednym z punktów programu wakacyjnych Dni Wspólnoty, na których gromadzą się Oazy z danego regionu.

bottom of page