top of page

 

I. Informacje wstępne

 

1.    Przygotowanie dalsze do bierzmowania rozpoczyna się w naszej parafii w momencie rozpoczęcia przez kandydata nauki w gimnazjum. W tym celu młodzież powinna zaopatrzyć się w indeksy (do końca września I kl. gimnazjum), które może otrzymać u ks. opiekuna, po Mszy niedzielnej.

2.    Bezpośrednie przygotowanie do sakramentu bierzmowania rozpoczyna się w kl.  III gimnazjum.

3.    Przygotowanie do sakramentu odbywa się w domu rodzinnym, w szkole – w ramach katechezy, i w parafii – katecheza parafialna.

4.    Rodzice współpracują wraz z Kościołem i uczestniczą w wysiłkach godnego, świadomego przygotowania swoich dzieci do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

5.    Zachęca się, aby przygotować do sakramentu bierzmowania w rodzinnej parafii. Jeżeli młodzież pragnie przystąpić do bierzmowania w innej parafii, musi otrzymać zgodę ks. proboszcza

6.    Rozpoczynając naukę w gimnazjum, młodzież otrzymuje indeks, który obowiązuje ją przez cały okres przygotowania do bierzmowania. Wpisy do indeksu dokonywane są zarówno na terenie naszej parafii jak i poza nią. Do obowiązku młodzieży należy więc zabieranie indeksów, wszędzie tam, gdzie uczestniczy w nabożeństwach, i w sakramencie pokuty. Przez okres przygotowania do bierzmowania należy także rozumieć czas wakacji (Msze święte niedzielne, a także regularna miesięczna spowiedź) 

7.    Każde nieuczciwe zachowanie, przyłapanie na fałszowaniu indeksów, brak kulturalnego i zachowania się w kościele podczas nabożeństw, stanowi poważną rację do zdyskwalifikowania kandydata z dalszego przygotowania.

8.    Na każdym etapie przygotowania do bierzmowania, uczeń stara się o jak najlepszą ocenę śródroczną i roczną z religii. Warunkiem dopuszczenia do sakramentu, jest regularne uczestnictwo w katechezie szkolnej. Ks. opiekun bierze także pod uwagę opinię katechety, na temat kandydata.

9.    Upoważnionymi osobami do dokonywania wpisów w indeksie są: księża, Panowie kościelni, oraz animatorzy grup.

 

 

III. Przebieg przygotowania bezpośredniego 

 

1. Przygotowanie bezpośrednie rozpoczyna się na początku roku szkolnego w kl. III. W tym celu kandydat osobiście przychodzi na spotkanie (termin wcześniej jest podany w ramach ogłoszeń duszpasterskich) wraz z indeksem.
2. Młodzież jest włączona w grono kandydatów do bierzmowania podczas uroczystej Mszy świętej, lub nabożeństwa. W czasie Mszy świętej publicznie wyrażają gotowość do podjęcia wymagań związanych z przygotowaniem do bierzmowania
3. Podczas bezpośredniego przygotowania do bierzmowania, młodzież uczestniczy w poszczególnych wydarzeniach roku liturgicznego:
- nabożeństwa różańcowe
- roraty
-droga krzyżowa
-Gorzkie żale
-nabożeństwa majowe

4.   Osoby, które były ochrzczone poza parafią powinny do końca listopada dostarczyć odpowiedni dokument: metrykę chrztu, lub kserokopię pamiątki chrztu z czytelnym podpisem szafarza sakramentu, pieczęcią parafialną.

5. Bierzmowanie może przyjąć osoba wierząca, ochrzczona, praktykująca systematycznie wiarę (niedzielna Msza Święta, rekolekcje, spowiedź, Komunia Święta, codzienna modlitwa), żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej, biorąca udział w spotkaniach przygotowujących do udzielenia tego sakramentu. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.

Kandydat do bierzmowania przyjmuje następujące obowiązki i zasady:
a/. Systematyczny i zaangażowany udział w szkolnej katechezie (dotyczy uczniów). Katecheta wyraża zgodę na przyjęcie bierzmowania przez kandydata. Brak zgody oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
b/ Świadectwo chrześcijańskiego życia. Dotyczy to nie tylko Parafii, ale także rodziny, szkoły i innych miejsc. Brak właściwego świadectwa oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
c/ Systematyczny i zaangażowany udział w spotkaniach dla kandydatów. Dwukrotna nieusprawiedliwiona nieobecność na spotkaniach powoduje przełożenie przygotowania na kolejny rok. Ewentualne nieobecności należy usprawiedliwiać (na formularzach znajdujących się w materiałach dla kandydata lub według tego wzoru) w ciągu siedmiu następujących po spotkaniu dni. Usprawiedliwienie podpisuje kandydat i rodzic (opiekun) składający podpis na niniejszym dokumencie. Usprawiedliwienia można składać w kancelarii lub zakrystii na ręce jakiegokolwiek księdza. W razie niepokonalnych trudności w czasowym złożeniu usprawiedliwienia należy informować o tym telefonicznie księdza prowadzącego przygotowanie.
d/ Kandydat zachowujący się nieodpowiednio na spotkaniu (np.: rozmowy, śmiechy, przepychania, przeszkadzanie innym, niewykonywanie poleceń prowadzącego) może zostać wyproszony. Sytuację taką traktuje się jako nieobecność na spotkaniu bez możliwości usprawiedliwienia.
e/ Kandydat powinien wykazać się znajomością pytań katechizmowych, pacierza oraz wiedzą na temat bierzmowania. Dokonuje się to zasadniczo na katechezie w szkole.
f/. Kandydat do bierzmowania otrzymuje na spotkaniu materiały do osobistej pracy. Brak systematycznej pracy w oparciu o materiały powoduje przełożenie przygotowania na kolejny rok.
g/. Spotkania wszystkich kandydatów odbywają się  zasdaniczo w drugi piątek m-ca, (poza wyjątkami)  rozpoczynamy zawsze o godz. 17.30 w domu parafialnym. Składa się ono z trzech etapów: katecheza księdza (ok. 40 minut) spotkanie w małej grupie (45-50 minut). Msza święta. Przewidywana godzina zakończenia formacji – godz. 20.00. Daty poszczególnych spotkań: ( sprawdź tu:

Uprzejmie proszę o uwzględnienie tych terminów w grafiku różnych zajęć czy rodzinnych wyjazdów.
h/ W celu ułatwienia przepływu informacji dotyczących przygotowania do bierzmowania dostępna jest strona: wirek wielbi.wix.com/nastoletni-agenci; na facebooku założona jest grupa: Nastoletni Agenci Wiary Bierzmowańcy 2015; podaję także swego maila: toopie@interia.pl
i/ Istnieje możliwość odrobienia zaległości (jeżeli nieobecności będą poparte słuszną przyczyną).

Szczegóły zostaną podaną w późniejszym czasie DOBRO DUCHOWE KANDYDATA JEST NAJWAŻNIEJSZĄ ZASADĄ W PRZYGOTOWANIU.

 

 


odpowiedzialnym za przygotowanie do bierzmowania jest tutejszy wikariusz - ks. Sławomir Tupaj

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania w parafii św. Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śl. Wirku. 

bottom of page